PİLATES NEDİR?

Pilates, Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Esass adı kontrolojidir.
20. yüzyılın balarında ortaya çıkan pilates dönemin modern insanları tarafından büyük ilgi gördü.
Joseph Hubertus Pilates, çocukluğunda ateşli romatizma, astım, raşitizm geçirdi ve solunum sistemi problemi vardı. Kendi sağlık durumunu iyileştimek için vücut ve zihnini kuvvetlendirecek bir yol izledi. 1. Dünya Savaşı başladığı sırada Joe İngiltere’deydi. Savaş esnasında bir kampta gözaltına alındı. Kampta bulunduğu süre boyunca sürgünlere egzersiz yaptırdı. Bu yıllarda bir prip salgını başladı ancak Joe programındakiler bu salgından etkilenmedi. Joe’nin bu başarısını fark eden kamp sorumlusu Joe’ye hastaneye yolladı ve 30 hastadan sorumlu tuttu. Bu hastalar kısa sürede iyileşme göstermeye başladılar. Düzenli çalışma sonunda Joe ilk egzersiz aletini oluşturdu; 30 hastayla aynı anda çalışmak zor olduğu için yataklara yaylar takarak ilk Cadillac’ı oluşturdu. Kamp sonrası Almanya’ya dönen Joe burda çalışmakta memnun olmadı ve ABD’ye gitmeye karar verdi. Yolculuk esnasonda eşi Clara ile tanıştı. Clera hemşireydi. 1926’da Newyork’ta ilk pilates stüdyolarını açtılar.
Pilates günümzde gelişen bilgi kaynakları ve araştırmalar sayesinde yalnızca sakatlıkların tedavisinde değil, fit bir vücuda sahip olmak isteyen, ileri yaşlarını sağlıklı ve zinde yaşamak isteyen, vücudunu şekillendirmek isteyen, kas kitlesini arttırmak isteyen her yaşta bireye ihtiyacını en kısa sürede verebilen bir egzersiz sistemi halini almıştır.
Pilates’ün vücut üzerinde birden çok faydası vardır. Başta doğru nefes almayı öğretmek, akciğerin oksijen kapasitesini arttırmakta ve yanlış nefes almaktan kaynaklı birçok rahatsızlığı gidermektedir.